U nas klient decyduje,
ile chce zapłacić
Slider

Witamy na stronie biura rachunkowego taniarachunkowosc.pl®. Nasze biuro mieści się w Warszawie, jednak dzięki innowacyjności świadczonych usług, współpracę z nami mogą podjąć Klienci z całego kraju. W swojej pracy wykorzystujemy autorską platformę online, umożliwiającą bezpieczny i wygodny przepływ dokumentacji firmowej.

 

Nasze usługi wyróżnia kompleksowe podejście – od pomocy podczas zakładania firmy, przez opracowywanie polityki rachunkowości, konsultacje księgowo–podatkowe, aż po prowadzenie pełnej księgowości. Gwarantujemy odpowiedzialność za prowadzone działania z zakresu zarządzania dokumentacją firmy, co sprawia, że taniarachunkowosc.pl® to pewny partner w biznesie.

 

 

taniarachunkowosc.pl

 

Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Gdy zależy nam na potwierdzeniu tego, że dokonana została jakaś transakcja gospodarcza, zwykle posiłkujemy się w tym celu dowodami księgowymi. One też są podstawą zapisu, jaki musi zostać dokonany w księgach rachunkowych. Zwykle ich klasyfikacji dokonuje się w oparciu o kilka kryteriów.

Najważniejsza kryteria klasyfikacji

 

W zależności od tego, z jaką sytuacją mamy do czynienia, dowody księgowe są dzielone z uwagi na podstawę ich sporządzenia, jednostki sporządzające, przeznaczenie oraz rodzaj przedmiotu samej ewidencji księgowej. Te ostatnie również poddawane są podziałowi, mówimy więc o dowodach pierwotnych, znanych też jako źródłowe, oraz wtórnych. Dowody źródłowe wydają się przy tym szczególnie interesujące, zalicza się do nich bowiem te dokumenty, które daną transakcję gospodarczą ewidencjonują po raz pierwszy.

 

Klasyfikacja dowodów księgowych w praktyce

 

Jednym z najbardziej popularnych kryteriów klasyfikacyjnych jest ten, który odnosi się do jednostek sporządzających. Możemy więc mówić nie tylko o własnych, ale również o obcych dowodach księgowych. Te ostatnie, jak nietrudno się domyślić, są wystawiane przez inne jednostki, doskonałym przykładem wydaje się więc choćby faktura zakupu towaru. Jeśli dowody księgowe dzielimy z uwagi na ich przeznaczenie, możemy mówić o dowodach wewnętrznych i zewnętrznych. Te pierwsze są tworzone w odpowiedzi na nasze własne potrzeby, podczas gdy dowody wewnętrzne mają zostać wykorzystane przez inną jednostkę.

 

Jak powstają dowody księgowe?

 

W przypadku jakichkolwiek niejasności dotyczących tworzenia i interpretowania dowodów księgowych, należy odnosić się do odpowiednich fragmentów ustawy o rachunkowości. Ta przewiduje, między innymi, że będą one zgodne z tym, jak rzeczywiście przebiegała konkretna operacja gospodarcza. Oczekuje się od nich również kompletności, każdy musi mieć więc określony nie tylko swój rodzaj, ale i numer identyfikacyjny, a także to, jakie strony brały udział w transakcji. Konieczne jest też podanie opisu operacji oraz jej daty.

 

Slider
Poznaj
naszą ofertę
Slider

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl