U nas klient decyduje,
ile chce zapłacić
Slider

Witamy na stronie biura rachunkowego taniarachunkowosc.pl®. Nasze biuro mieści się w Warszawie, jednak dzięki innowacyjności świadczonych usług, współpracę z nami mogą podjąć Klienci z całego kraju. W swojej pracy wykorzystujemy autorską platformę online, umożliwiającą bezpieczny i wygodny przepływ dokumentacji firmowej.

 

Nasze usługi wyróżnia kompleksowe podejście – od pomocy podczas zakładania firmy, przez opracowywanie polityki rachunkowości, konsultacje księgowo–podatkowe, aż po prowadzenie pełnej księgowości. Gwarantujemy odpowiedzialność za prowadzone działania z zakresu zarządzania dokumentacją firmy, co sprawia, że taniarachunkowosc.pl® to pewny partner w biznesie.

 

 

taniarachunkowosc.pl

 

Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

O tym, że zasady i przepisy stosowane w księgowości są dosyć skomplikowane, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest naprawdę sporo różnych kwestii, które należy brać pod uwagę, mieć o nich pojęcie i zawsze wykonywać wszystko zgodnie z istniejącymi regułami. Na przykład prowadzona jest Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych – pojęcie ważne dla przedsiębiorców. Czym one są i w jaki sposób dokonuje się podobnej klasyfikacji?

 

Środki Trwałe – czyli co?

 

Środki trwałe stanowią część majątku firmy. Jest to taka jego część, która podlega amortyzacji. Istotę środków trwałych w polskim prawie normują następujące przepisy:
– ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (UoR)
– ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)
– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Za środki trwałe można uznać na przykład budowle, maszyny, urządzenia, czy też różne środki transportu, które stanowią własność, albo też współwłasność podatnika (właściciela firmy) i które albo zostały przez niego nabyte, albo też wytworzone w danym przedsiębiorstwie.

 

Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych

 

Jeśli już coś zostanie uznane przed przedsiębiorcę za środek trwały, będący częścią danej firmy, musi jeszcze zostać odpowiednio zakwalifikowane. W jaki sposób to zrobić? Służy do tego właśnie KŚT, czyli Klasyfikacja Środków Trwałych. Jest to uporządkowany zestaw składników trwałego majątku firmy, który pomaga w amortyzacji środków, jak również przydaje się między innymi przy tworzeniu różnego rodzaju ewidencji. Należy ustalić odpowiedni numer danego środka trwałego – zgodnie z obowiązującą listą:
– 0 – grunty
– 1 – budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
– 2 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej
– 3 – kotły i maszyny energetyczne
– 4 – maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
– 5 – maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
– 6 – urządzenia technicznie
– 7 – środki transportu
– 8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, które gdzie indziej nie jest sklasyfikowane
– 9 – inwentarz żywy.

Slider
Poznaj
naszą ofertę
Slider

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl